Turnera diffusa - Damiana

Inne nazwy: turnera rozpierzchła

Opis:

Turnera rozpierzchła to wonny krzew o ząbkowanych liściach, dorastający do 2 metrów wysokości. Na końcach gałązek wyrastają pojedyncze żółte kwiaty.

Pochodzenie:

Ameryka tropikalna.

Surowiec:

Suszone liście (Damianae folium)

Kategoria terapeutyczna:

Tradycyjny afrodyzjak, środek tonizujący.

Zastosowanie i właściwości:

Damiana uważana jest za afrodyzjak i środek pobudzający. Wykorzystywana jest w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń seksualnych, przy impotencji, dla podniesienia libido, przy problemach menstruacyjnych i problemach z prostatą. Stosowana jest też przy zmęczeniu, przepracowaniu, depresji i stresie. W Meksyku napar z ziela pije się jako herbatę.

Przygotowanie i dawkowanie:

Napar z 2-4 g suszonego ziela stosuje się trzy razy na dzień. Używane są też wyciągi i nalewki. Często są one składnikami preparatów stosowanych przy chorobach dróg moczowych.

Substancje aktywne:

Roślina jest jeszcze słabo zbadana. Ziele zawiera glikozyd cyjanogenny (tetrafilinę B), do 0,7% arbutyny (glikozyd fenolowy), nieokreślone bliżej gumy, garbniki, gorycze, fitosterole i żywice. Olejek eteryczny otrzymywany z rośliny zawiera różne mono- i seskwiterpeny (m.in. alfa- i beta-pinen, kalamen, alfa-kopaen, delta-kadinen, tymol i prawdopodobnie 1,8-cyneol oraz rho-cymen).

Efekty farmakologiczne:

Tradycyjne zastosowanie ziela damiany jako afrodyzjaku nie zostało do tej pory potwierdzone naukowo. Zarejestrowano działanie hipoglikemiczne i uterotoniczne. Arbutyna znana jest jako substancja dezynfekująca drogi moczowe, jednak w ziele zawiera jej zbyt mało, aby osiągnąć istotny terapeutycznie poziom.

Ostrzeżenia:

Brak wiarygodnych danych o toksyczności, więc lepiej wystrzegać się nadużywania ziela (zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia).

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

Komentarze i opinie: