Ilex paraguariensis - Ostrokrzew paragwajski

Ilex paraguariensis - Ostrokrzew paragwajski

Inne nazwy: yerba mate, mate

Opis:

Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielony krzew lub drzewo. Ma jasnozielone, podłużne liście, małe, białe kwiaty i kuliste czerwone jagody.

Pochodzenie:

Ameryka Południowa

Surowiec:

Suche liście (Mate folium)

Kategoria terapeutyczna:

Pobudzający, moczopędny

Zastosowanie i właściwości:

Yerba mate używana jest jako środek moczopędny, odchudzający, pobudzający, znoszący zmęczenie psychiczne i fizyczne. Szczególnie w Ameryce Południowej mate jest pijana jako napój orzeźwiający zastępujący herbatę lub kawę. Tradycyjnie pije się mate z naczynia z tykwy, przez metalową rurkę (bombilla).

Przygotowanie i dawkowanie:

Istnieją różne tradycyjne metody przygotowania napoju. Surowiec jest dostępny samodzielnie, jak i w różnych herbatkach ziołowych (na nerki i pęcherz moczowy, przeczyszczające, odchudzające itp.)

Substancje aktywne:

Głównym składnikiem aktywnym jest kofeina (do 2% suchej masy), a w mniejszym stopniu teobromina. Obecne są również związki fenolowe (kwas chlorogenowy, katechiny), flawonoidy, saponiny triterpenowe i olejek eteryczny.

Efekty farmakologiczne:

Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, moczowy, oddechowy i odpręża mięśnie gładkie. Przy wysokich dawkach mogą wystąpić skutki uboczne: zdenerwowanie, bezsenność i kołatanie serca.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

Komentarze i opinie: