Drzewo leśne o wysokości do 30 m o wąskich, jasnozielonych liściach i małych białych lub żółtawych kwiatach. Owocem to mała torebka nasienna zawierająca skrzydlate nasiona.
Zachodnia i środkowa Afryka
Kora zbierana z łodyg i młodych gałęzi drzewa (Yohimbe cortex)
Afrodyzjak, środek urologiczny.
Kora jest tradycyjnie stosowana w Afryce tropikalnej jako środek pobudzający i wzmacniający mężczyzn. W nowoczesnym ziołolecznictwie wyciągi z kory używane są w regulacji oddawania moczu, w leczeniu impotencji i oziębłości płciowej. Ponadto działa przeciwnadciśnieniowo i zmniejsza zmęczenie.
Średnia dawka dzienna to 3 g kory, a maksymalna to 10 g.
Kora zawiera kilka monoterpenowych alkaloidów indolowych, z których głównym składnikiem jest johimbina.
Johimbina blokuje receptory alfa-adrenergiczne, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i zmniejszenia ciśnienia krwi. Johimbina w badaniach na szczurach zwiększała częstotliwość kopulacji. W badaniu metodą podwójnie ślepej próby u ludzi dała pozytywne rezultaty w leczeniu dysfunkcji wzwodu u mężczyzn.
Samoleczenie może być niebezpieczne, zwłaszcza u osób z niskim ciśnieniem krwi, chorujących na serce i nerki, oraz diabetyków. Niebezpieczne może być łączenie johimbiny z lekami antydepresyjnymi, benzodiazepinami i sympatykomimetykami. Możliwe skutki uboczne to nadpobudliwość, drażliwość i ataki lęków.