Serenoa repens - Palma sabalowa

Serenoa repens - Palma sabalowa

Opis:

Palma sabalowa dorasta do 2 metrów wysokości. Ma szarozielone, wachlarzowate liście z ząbkowanymi krawędziami ogonków liściowych. Groniaste kwiatostany złożone są z drobnych kwiatów. Podłużne, jednonasienne owoce długości 3 cm czernieją w miarę dojrzewania.

Pochodzenie:

Ameryka Północna

Surowiec:

Suszone owoce (Sabal fructus)

Kategoria terapeutyczna:

Środek na łagodny przerost prostaty.

Zastosowanie i właściwości:

Owoce używane przy trudnościach z oddawaniem moczu, spowodowanych przez powiększającą się prostatę. Terapia łagodzi objawy, które powoduje powiększona prostata: częstomocz, moczenie nocne, słaby strumień moczu i opóźnione oddawanie moczu.

Przygotowanie i dawkowanie:

Zalecana dobowa dawka to 1-2 g suszonych owoców lub odpowiednio 320 mg lipofilnego wyciągu. Przeważnie przeprowadza się ekstrakcję rozpuszczalnikami takimi jak heksan, etanol lub dwutlenek węgla w stanie nadkrytycznym. Wyciągi wchodzą w skład rozmaitych preparatów.

Substancje aktywne:

Olej z nasion bogaty jest w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (szczególnie laurynowy) oraz ich glicerydy. Wyciągi zawierają ponadto fitosterole (sitosterol, kampestrol i cykloartenol).

Efekty farmakologiczne:

Palma sabalowa zapobiega przekształcaniu testosteronu w dihydrotestosteron i estrogen, poprzez hamowanie wiązania dihydrotestosteronu z receptorami androgenów i enzymami: 5-alfa-reduktazą i aromatazą.To działanie przypisywane jest fitosterolom i stanowi główny powód stosowania owoców palmy sabalowej, nasion dyni i kory śliwy afrykańskiej w terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego prostaty. Znaczące złagodzenie objawów przerostu prostaty zostało potwierdzone w kilku badaniach klinicznych z kontrolą placebo. Wyciągi z nasion mają również właściwości przeciwzapalne.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

Komentarze i opinie: